Jak zazimovat gril a na co určitě nezapomenout?

Grilování má většina z nás neodmyslitelně spojené s létem a teplým počasím. Ačkoliv můžete grilovat i v zimě na sněhu, pro většinu z nás přichází konec grilovací sezóny s převažujícím dešťovým počasím a tak se podzimnímu zazimování grilu nejspíš nevyhneme. Jak nejlépe zazimovat gril, abychom na jaře mohli jen rozpálit rošty a pustit se rovnou do přípravy pokrmů?

Obsah článku

Začněte včas

Všichni doufáme, že čas na ukončení grilovací sezóny ještě nenastal a že třeba příští sobotu bude hezky a my si dopřejeme poslední žebírka nebo steak. To je v pořádku, klidně si s uložením grilu na zimu dejte na čas, ale raději nečekejte do prvního sněhu.

I když je sněhových vloček jen pár, když se rozehřejí a zatečou do grilu, mohou nadělat škodu. Také mráz může být pro některé grily nebezpečný, protože jeho jednotlivé části zkřehnou a následně mohou popraskat. Týká se to především všech hadic a hadiček, které najdeme u plynových grilů.

Zbavte rošty všech nečistot

Při uložení grilu na zimu začněte s očistou grilovacích roštů. Nejprve gril rozpalte na vyšší teplotu a nechejte přibližně 15 minut nahřát. Díky tomu se rozpustí všechny zbylé nečistoty a zbytky jídla, takže vše odstraníte mnohem jednodušeji než za studena. 

Samozřejmě je důležité starat se o gril i během grilovací sezóny, ale delší pauza si žádá důkladnější očistu. Litinové grilovací rošty nejprve nahrubo očistěte kartáčem s ocelovými štětinami. Následně rošt omyjte jarovou vodou, řádně opláchněte a osušte papírovými utěrkami. (Nepoužívejte hadrovou utěrku - ušpinili byste ji a s největší pravděpodobností pak již nepůjde umýt. Pokud totiž necháte grilovací rošty dlouhou dobu bez důkladného čištění, již velmi těžko je budete uvádět do zcela čistého stavu.)

Vyčistěte vnitřek grilu

Stejnou péči si zaslouží i vnitřek grilu. Součástí většiny plynových grilů je odkapávací miska umístěná pod vanou, do které se zachytává šťáva a případný tuk odkapávající z masa. Tu je potřeba vyndat a vyčistit, některé modely můžete dokonce umýt v myčce (např. u elektrických grilů Weber je to standardní vybavení).

Při zazimování grilu na dřevěné uhlí vysypte popel a zbylé uhlíky, a celý prostor řádně vymeťte. K seškrábání vrstvy popela na stěně kotle můžete použít polykarbonátovou škrabku. Touto škrabkou můžete s úspěchem vyčistit vanu i u plynových a elektrických grilů.

U plynových grilů zkontrolujte hořáky, u těch elektrických topnou spirálu. V každém případě postupujte podle pokynů výrobce. Někteří z nich například doporučují ošetřit určité části grilu před zazimováním olejem, jiní se tomu vyhýbají. Pokud byste se pokyny neřídili, může se stát, že by v případě poškození grilu výrobce neuznal reklamaci.

Nezapomeňte ani na vnější části

Po vyčištění vnitřních částí grilu je čas pustit se do očisty zvnějšku. Jarovou vodou omyjte plášť grilu z vnější strany, zkontrolujte madla a případně utáhněte šroubky, aby bylo vše řádně nachystané na jaro.

Můžete také použít speciální přípravky na čištění grilů, které se postarají nejen o bezchybný vzhled, ale také povrch ošetří. Nedoporučujeme používat běžné abrazivní čistící prostředky, které mohou povrch poškrábat. Do škrábanců může vniknout voda a gril začne rezivět.

Zkontrolujte, zda není gril poškozený

Po důkladné očistě by měla následovat důkladná prohlídka, zda jsou všechny části grilu v pořádku. Zkontrolujte všechny rošty a police, dvířka, knoflíky i madla. Nezapomeňte na nejrůznější hadice a přívodní ventily, na poklop ani na teploměr.

Jednotlivé prvky se budou samozřejmě lišit podle toho, zda chystáte zazimování plynového nebo elektrického grilu nebo zda jde o gril na dřevěné uhlí.

Teď je také vhodná doba objednat náhradní díly a poškozené části vyměnit. Když uděláte servis grilu teď, odměnou vám bude pohodové první grilování. Nebo znáte něco horšího, než když hodinu před příchodem hostů a rozpálením grilu zjistíte, že něco nefunguje? Mějte na paměti, že i když jsou u renomovaných značek grilů, které máme v nabídce, dostupné takřka všechny náhradní díly, nemusejí být pak na jaře příštího  roku dostupné na českém nebo evropském skladu a může se stát, že na ně budete ze zámoří pak čekat několik týdnů.

Ochranná plachta gril ochrání

A teď už k samotnému zazimování grilu. Vhodnou pomůckou je ochranný obal na gril, který zabrání větru, dešti nebo sněhu, aby gril poškodil. Jak zazimovat gril pomocí ochranného obalu?

  • Vyberte si ochrannou plachtu, která je určená přímo pro váš model grilu.
  • Před použitím obal dobře zkontrolujte, jestli v něm nejsou z loňska díry. V takovém případě je lepší pořídit si novou plachtu, než následně kupovat gril za tisíce.
  • Ochranný obal nemusíte používat jen při zazimování, ale je to také pomůcka k běžnému pečování o gril. I v létě prší nebo by se mohlo na gril prášit, když jej nepoužíváte. Nebojte se proto vytáhnout obal kdykoliv během roku a nešetřete si jej jen na zimní období.

Jak uskladnit gril na zimu

Vzhledem k tomu, že uložit gril na zimu znamená uložit ho na několik měsíců, měli bychom pozornost věnovat i tomu, kde a jak jej uskladnit, aby nedošlo k poškození. Vhodné je uskladnit gril na zimu do garáže nebo zahradního domku. Tam nehrozí, že by na něj spadly například ulomené větve ze stromu nebo jiné větší předměty.

Gril samozřejmě můžete nechat stát venku, ale měl by v každém případě stát na stabilním podkladu, aby nespadnul a nepoškodil se. Nebo nepoškodil něco jiného. Pokud máte možnost, gril i během zimy alespoň letmo zkontrolujte, abyste předešli případným rozsáhlejším škodám.

Váš gril může také představovat lákavý domov pro hlodavce nebo hmyz. I z toho důvodu je důležité před uložením grilu na zimu důkladně odstranit zbytky jídla, které pro zvířata představují neodolatelné lákadlo. Před prvním použitím na jaře ale pro jistotu gril zkontrolujte, ať se vyhnete nepříjemnému překvapení. 

Je rozdíl při zazimování elektrického a plynového grilu?

Ať už jste šťastnými majiteli jakéhokoliv typu grilu, zaslouží si vaši péči. Zazimování elektrického grilu nebo grilu na dřevěné uhlí není nijak náročné, protože palivo není náchylné k poškození.

Trochu jiná je situace při zazimování plynového grilu - tam se musíme ještě zvlášť postarat o plynovou lahev. Tu je nutné před uložením grilu na zimu odpojit a uskladnit ve vertikální poloze. Rozhodně ji neskladujte v uzavřených prostorech, jako je garáž nebo sklep. Pozor si dejte také na vyšší teploty, neskladujte plynovou lahev v blízkosti kotle, kamen nebo krbu, aby lahev neexplodovala. Naopak nižší teploty pod nulou nejsou problém, plyn nestárne ani se neznehodnocuje.

×

Splátková kalkulačka ESSOX

97 %