Váš košík je prázdný
Pokud potřebujete poradit, začněte článkem Jak si co nejlépe vybrat kvalitní gril nebo zkuste naší poradnu, kde odpovídáme na zvídavé otázky našich zákazníků. Nebo si prohlédněte naše nejoblíbenější kategorie.
Co na grilování milujeme nejvíce? Dokonale šťavnaté pokrmy, které jsou povrchu krásně opečené a chutnají prostě božsky. Abyste takového výsledku dosáhli, musíte znát optimální teplotu grilování na svém grilu a pro různé druhy pokrmů. Teplota pro grilování zeleniny nebo při grilování masa by měla být jiná, jen tak můžete získat jídlo, které vás i vaše hosty naprosto nadchne.
Obsah článku:
Při chystání na grilování věnujeme velkou pozornost výběru těch nejlepších surovin nebo přípravě masa na grilování, ale aby byl výsledek opravdu dokonale chutný, je důležité zaměřit se také na optimální teplotu při grilování. Každý druh masa je jiný a vyžaduje jiný způsob přípravy – nižší steaky stačí zprudka opéct a mohou zůstat uvnitř velmi málo propečené, ale u vysokých steaků kolem 4-5 centimetrů tento postup fungovat nebude. Stejně tak hovězí žebra vyžadují naprosto odlišný přístup.
Dobrá zpráva ale je, že stačí jenom přemýšlet, co se děje uvnitř grilu a jaký je náš cíl, dobře nastavit svůj gril na vhodnou teplotu a pokaždé pak získáte chutný výsledek. Zcela zásadní je uvědomit si to hlavní: cílem je mít maso rovnoměrně propečené v celé výšce minimálně na bezpečnou teplotu pro konzumaci, aby bylo maso nevysušené a mělo z vrchu atraktivní "kůrku", pokud o ni budeme stát. Jinak řečeno: cílem není mít např. kuřecí prso za 3 minuty sice hezké opražené z vrchu, ale polosyrové uvnitř.
Musíme tedy grilovat při takové teplotě a takovou metodou (nebo kombinací metod), abychom dosáhli požadovaného výsledku. Pamatujte si, že kromě základní přímé metody grilování je velmi důležitá nepřímá metoda a tzv. metoda "reverse-sear".
Důležitým parametrem při výběru grilu je také to, jakým způsobem jej chcete používat. Většina z nás chce, abychom mohli na grilu připravit všechny naše oblíbené dobroty, proto je dobré sledovat rozsah teplot, které mají různé druhy grilů různý.
Nejlepší grilovací techniky a grilovací recepty často uvádějí, jaké je optimální teplota pro jejich přípravu. Je ale důležité si uvědomit, že je velký rozdíl mezi teplotou, která je pod poklopem grilu a teplotou, kterou můžete naměřit přímo na roštu grilu.
Teplotu pod poklopem na moderních grilech ukazují teploměry zabudované ve víku. Tento údaj je důležitý především při přípravě větších kusů masa nepřímou metodou, kdy grilujete (pečete) horkým vzduchem, který obklopuje celý kus masa.
Naopak teplota přímo na roštu grilu je důležitá při přípravě steaků, špízů, menších kusů masa, mořských plodů, apod. Takže při přímé metodě grilování. Pokud si chcete být opravdu jistí, použijte ke zjištění tohoto údaje bodový IR teploměr. Ten nemusí přijít do kontaktu s roštem, stačí jej na něj namířit a o teplotě máte jasno během několika vteřin. Ten se také používá u stolních pizza pecí pro zjištění teploty nahřátí pizza kamene.
V praxi to ale funguje tak, že při grilování přímou metodou použijete 2 nebo 3-zónový žár, který vám umožní hbitě reagovat na dění na grilovacím roštu. Takové nastavení je u plynových grilů jednoduché - pokud máte 3 hořáky, dáte jeden na plný výkon, druhý třeba na poloviční a třetí necháte vypnutý. Můžete tak maso snadno přesouvat z vysokého do středního žáru nebo přímo do tzv. "bezpečné zóny", tj. do místa, pod kterým je plynový hořák vypnutý. V grilu na dřevěné uhlí pak pracujete s množstvím nahromaděných uhlíků na palivovém roštu, kdy si tak vytvoříte opět 2-3 grilovací teplotní zóny.
Existují i další způsoby, jak měřit teplotu grilu, než jsou grilovací teploměry ve víku, ale jsou opravdu hodně orientační. Tou nejznámější je test rukou, ale nebojte se, na rozpálený gril rozhodně sahat nemusíte. Jde v podstatě o to, jak dlouho udržíte ruku nad grilovacím roštem, podle toho potom můžete odhadnout jeho teplotu. Test rukou se provádí u grilů na dřevěné uhlí a je velmi subjektivní. Využijete ho u grilů bez víka nebo s víkem, ale bez teploměru v něm.
Při nepřímé metodě grilování můžete k přesnému měření teploty v grilu využít termosondu, kterou jinak používáte na měření teploty v mase. V mnoha videích se můžete setkat s používáním termosond se 2, ale i více měřícími sondami. Důvod je jednoduchý - pokud grilujete současně více kusů masa, můžete najednou měřit teplotu v každém z nich samostatně, ale současně můžete jednu měřící sondu použít na měření teploty vzduchu na úrovni grilovacího roštu.
Tip: Pokud se chystáte manipulovat s rozpáleným grilem, rozhodně použijte ochranné grilovací rukavice.
Optimální teplota při grilování masa je různá pro různé druhy masa a různé pokrmy.
Stále častěji si dopřáváme vegetariánské pokrmy, grilovaný sýr nebo grilované zeleninové přílohy jsou už dávno oblíbenou lahůdkou. Vhodná teplota pro grilování zeleniny je středně vysoká až nižší. Cílem je, aby byla zelenina měkká, ale i hezky opečená. Při přípravě zeleniny je vhodné použít koření Gaucho na grilování, které dodá zeleninové příloze další chuťový rozměr.
Optimální teplota grilování sýrů je také spíš nižší. Můžete si koupit speciální sýry určené přímo na grilování, ale připravit na grilu lze také fetu, sýr halloumi nebo jiný sýr s pevnější strukturou. Sýr můžete v grilu grilovat zabalený v obalu nepřímou metodou (ohřát ho), na podložce také nepřímo, nebo právě fetu, halloumi, oštiepok, apod. na litinovém tálu. Společně s grilovanou zeleninou je grilovaný sýr opravdu pochoutka. Můžete ho doplnit i nějakou ovocnou grilovací omáčkou.
Různé druhy grilů vyžadují rozdílné zacházení, abyste dosáhli požadované teploty. Důležitá je tak nejen příprava masa na grilování, ale také příprava grilu.
Nastavit ve svém grilu optimální teplotu při grilování masa, drůbeže nebo zeleniny je jedna věc, ale pokud chcete mít dokonale a zejména bezpečně připravené maso, měli byste se řídit jen a pouze jeho vnitřní teplotou. Obecně můžeme říct, že pro nejrůznější škodlivé mikroorganismy je likvidační teplota přibližně 74 °C, ale některé druhy masa můžete bezpečně konzumovat mnohem dříve. Vnitřní teplota masa by však nikdy neměla být nižší než 54 °C.
Nejlepším (a vlastně jediným) způsobem, jak si být o vnitřní teplotě masa jistí, je použití grilovacího teploměru nebo termosondy. Obojí jednoduše zapíchnete do masa a můžete tak porovnat naměřenou teplotu s minimální bezpečnou a mít tak jistotu, že je vámi ugrilované maso bezpečné pro konzumaci.
Teplota při grilování masa může být různá, ale vždycky byste se měli ujistit o tom, že rošt je dokonale čistý, než na něj jídlo umístíte. Připálené zbytky z předchozího grilování by mohly nepříjemně ovlivnit chuť jídla a to prostě nechcete.
Abyste si byli čistotou svého grilu vždycky jistí, přečtěte si podrobný návod, jak se starat o gril.