Váš košík je prázdný
Pokud potřebujete poradit, začněte článkem Jak si co nejlépe vybrat kvalitní gril nebo zkuste naší poradnu, kde odpovídáme na zvídavé otázky našich zákazníků. Nebo si prohlédněte naše nejoblíbenější kategorie.
Autor: Tomáš Dytrych
Určitě to všichni znáte - grilujete oblíbené masové špízy nebo třeba krevety a než je stihnete dogrilovat, shoří vám konce špejlí tak, že již nemáte za co špíz držet.
Řešení je velmi snadné:
Nejprve je nutné špejle nebo bambusové špízy předem na několik desítek minut namočit do vody. Pak si jednoduše vyrobíte "alobalový kryt" tak, že několikrát přehnete silnější alobal přes sebe a ten umístíte pod konce špízů, které berete do ruky. Nebo existuje druhá varianta a to vystřihnout si destičku ze silného papíru (kartonu z krabice) a tu dvěma vrstvami obalit alobalem. Takovouto podložku můžete s úspěchem použít i při nepřímém grilování ryb, kdy celou rybu nebo filet z ní jednoduše na takovouto podložku lehce potřenou olejem položíte a nepřímo ugrilujete (vnitřní teplota rybího masa by měla být min. 63°C = USDA minimum). Rybu pak bezpečně přemístíte z grilu ven. Pro měření vnitřní teploty je nezbytný teploměr k tomuto určený. Jedině podle něj poznáte, kdy je grilované maso dostatečně propečené a neměl by chybět ve výbavě žádného mistra grilu...
Druhou variantou je nerezový kryt jehel a špízů, který můžete k tomuto účelu u nás zakoupit.
TIP: Podle následujícího článku o nízkosacharidové dietě jsou krevety skvělou volbou. Takže si můžete pochutnat bez výčitek.
Nakonec si dovolím jedno doporučení - pokud chcete s úspěchem grilovat cokoli na špízu, tak používejte ploché špízy a nikoli špejle. Ploché špízy mají jednu zásadní výhodu - při otáčení se vám na nich maso neprotáčí a vy ho tak při grilování přímou metodou dokážete tepelně upravit ze všech stran. A navíc efektně vypadají...