Váš košík je prázdný
Pokud potřebujete poradit, začněte článkem Jak si co nejlépe vybrat kvalitní gril nebo zkuste naší poradnu, kde odpovídáme na zvídavé otázky našich zákazníků. Nebo si prohlédněte naše nejoblíbenější kategorie.
Sušené maso v posledních letech zažívá velkou vlnu popularity. Chtějí jej sportovci, dálkoví běžci a turisté i ti, kdo si rádi dopřávají slané dobroty. Najdete ho v mnoha obchodech a e-shopech a jeho výroba v domácích podmínkách také není složitá. V tomto článku se dozvíte nejen to, jak sušit maso v udírně, troubě nebo sušičce, ale také to, jaké recepty jsou nejlepší a jak maso na sušení připravit.
Obsah článku:
Sušení masa patří k jednomu z nejstarších způsobů konzervace a uchování masa „na později“. Kromě toho je ale domácí sušené maso skvělou lahůdkou, která svádí k experimentům s různými druhy masa i kořenících směsí.
Sušené maso patří ke skvělým zdrojům energie a je plné bílkovin. K výrobě 100 g sušeného masa totiž spotřebujete přibližně 300 – 350 g masa v syrovém stavu, takže všechny jeho živiny jsou dokonale koncentrované v jednom malém lehkém balení. Právě to je hlavním důvodem, proč je tak populární sušení masa na cestování.
Nutriční hodnoty sušeného masa říkají, že ve 100 g masa najdeme 26 g bílkovin a žádné sacharidy. Proto je sušené maso vhodné jako dlouhodobý zdroj energie, zasytí vás na dlouhou dobu. Pozor si ale dejte na obsah cholesterolu, který tady patří k těm vyšším.
Domácí sušené maso má oproti tomu kupovanému ještě další výhody. Tou první je samozřejmě cena a tou druhou to, že přesně víte, co jíte, protože máte celý výrobní proces pod kontrolou.
Historie sušení masa sahá mnoho století nazpět a objevuje se po celém světě. Nejznámějším druhem sušeného masa je jerky, které má svůj původ u jihoamerických Indiánů. Jerky se krájí na tenké plátky a před samotným sušením v sušičce, troubě nebo udírně se marinuje.
Mezi biltongem a hovězím jerky jsou jasné rozdíly. Tyto rozdíly jsou zvýrazněny v přísadách, chuti, procesu a struktuře. Obě masové pochoutky využívají směs pikantního koření pro vytvoření silné chuti. Biltong se však do značné míry spoléhá na ocet jako způsob konzervace.
Biltong je sušené maso na vzduchu, které pochází z Jižní Afriky a dalších zemí jižní části afrického kontinentu. Mezi nejčastější ingredience biltongu patří maso (obvykle hovězí), černý pepř, koriandr, sůl a ocet. Biltong může být vyroben z různých druhů masa, včetně některých exotických zvířat. Lidé běžně popisují strukturu biltongu jako někde mezi tradičním hovězím jerky a italským prosciuttem.
Biltong se marinuje v octě, suší se celý na vzduchu a nakrájí se na plátky. Hovězí jerky se nakrájí na plátky, marinují se s kořením a poté se suší za tepla. Díky rozdílu v procesu je Biltong měkčí, slanější a tenčí než hovězí jerky, které bývají sušší, kouřovější a žvýkavější.
[banner-2]Sušené maso se vyrábí z mnoha druhů zvířat. Mezi ty tradiční patří samozřejmě hovězí, ale také bizoní maso. Pro přípravu masa na sušení se ale hodí i vepřové, drůbež (sušená kachní prsa jsou lahůdka!) nebo často opomíjená zvěřina. V různých částech světa se můžete setkat i se sušeným masem klokanů, krokodýlů nebo ryb.
Pro sušené maso doma si vybírejte především čerstvé maso ze spolehlivého zdroje. Maso by mělo být téměř bez tuku, abyste jej mohli skladovat delší dobu (tuk by se při nedostatečném vysušení mohl začít kazit). Nezapomeňte taky na to, že během sušení ztrácí maso svůj objem, proto si jej připravte dostatečné množství – přibližně třikrát tolik, než kolik masa chcete mít na konci.
Z hovězího masa jsou ideálními kousky pro domácí sušené maso především ty ze zadní části zvířete. Mezi ně patří
Pro domácí sušené maso můžete vyzkoušet i hovězí z oblasti hrudí a žeber (rib eye) nebo pupku (flank steak). K sušení masa se dobře hodí i ty levnější a méně exkluzivní druhy masa, ty nejlepší si nechejte na steak.
Tip: Nejste si jistí, jak připravit lahodný steak na grilu? V našem článku najdete rady a tipy, díky kterým bude výsledek perfektní.
Důležitou součástí přípravy masa na sušení je krájení. Vybrané maso nejprve pečlivě očistěte od tuku a odblaňte. Vezměte si k ruce pořádně ostrý nůž a maso nakrájejte na plátky tenké přibližně 3 – 5 mm. To zajistí, že se maso nebude sušit příliš dlouho a zároveň zůstane příjemně šťavnaté.
Nezapomeňte si pohlídat také správný směr krájení – krájejte vždy proti vláknu, maso tak bude křehčí a bude se snadněji žvýkat.
Tip: Aby se vám maso lépe krájelo, můžete jej po očištění dát na hodinu až dvě do mrazáku. Ze zmrzlého masa se tenké plátky krájí jednodušeji.
Příprava masa na sušení zahrnuje také nasolení a marinování masa. Sůl je důležitá nejen kvůli chuti, ale působí na maso také jako konzervant a zabraňuje množení bakterií. K soli můžete přidat své oblíbené koření. Mezi nejoblíbenější a nejlepší koření na sušené maso patří tradičně pepř, česnek, chilli nebo mletá paprika. Pokud se vám nechce experimentovat a naopak byste se rádi spolehli na osvědčenou směs, můžete vyzkoušet některou z kořenicích směsí od vyhlášených značek.
Jako tekuté složky se marinády na maso často přidává sójová omáčka nebo worcester. Aby bylo maso křehčí, můžete použít i něco kyselého, například jablečný ocet nebo ovocný džus.
Oblíbenou složkou marinády na maso je i (hnědý) cukr, který především v kombinaci s chilli patří k tradičním chutím.
Před samotným sušením masa jej nechte v marinádě odpočívat minimálně 12 hodin, aby stihlo dobře nasát všechny chutě. Naložené maso vždy nechejte v lednici, můžete jej i zavakuovat, což prodlouží trvanlivost a pomůže všem chutím do masa dobře proniknout. A samozřejmě nezapomeňte maso před přemístěním do udírny, trouby nebo sušičky osušit od marinády papírovou utěrkou, aby neodkapávala.
Domácí sušené maso recept na nakládání vlastně nevyžaduje. Nicméně pokud byste rádi znali nějakou osvědčenou směs na naložení masa před sušením, můžete se inspirovat níže uvedenými recepty.
Základní marináda na domácí sušené maso
Toto není v pravém smyslu marináda na maso, protože stačí směs koření do masa důkladně vetřít a naložit maso na sucho.
Marináda na maso, která chutná všem
Karibská marináda
Teriyaki marináda
Podobně jako při uzení domácích klobás máte ve chvíli, když jste naložili maso do marinády, tu nejtěžší část už za sebou. Pokud máte k dispozici moderní spotřebiče, pak je samotné sušení masa už jen o nastavení správný teploty a trpělivosti.
Pro domácí sušení masa můžete využít hned tři různé způsoby: udírnu, klasickou troubu nebo sušičku na ovoce.
Pro domácí sušení masa v udírně se používá tzv. metodu uzení horkým kouřem, kdy se teplota v udírně pohybuje mezi 60 a 90 °C. Při sušení masa v udírně si dejte pozor na velké množství kouře, abyste místo sušeného masa nevyrobili maso uzené. Místo generátoru kouře můžete použít tzv. vysoušeč jídla, který se postará o cirkulaci vzduchu v udírně, ale nedodá masu zauzené aroma.
A která je ta nejlepší udírna na sušení masa? My rozhodně doporučujeme použít moderní elektrickou udírnu, která se prakticky o veškerou práci postará sama. Stačí na ní nastavit teplotu a po pár hodinách si už můžete pochutnávat na dokonalém domácím sušeném mase.
Pro sušení masa v sušičce je prvním krokem správný výběr přístroje. Obecně lze říci, že pro domácí sušené maso se hodí kvalitnější sušičky – hlavní podmínkou je, aby bylo možné nastavit teplotu kolem 70 °C, která je pro sušení většiny druhů masa ideální. Vhodnější jsou také sušičky s nerezovými rošty a dvojitými vnějšími plášti. Sušička by také měla být dostatečně velká, aby se do ní všechno maso vešlo.
Při sušení masa v sušičce na ovoce se ujistěte, že se jednotlivé plátky masa nepřekrývají a vzduch tak může proudit rovnoměrně.
Pro domácí sušení se hodí především horkovzdušná trouba, ale i bez této funkce to zvládnete. I tady nechejte nejprve rozpálit troubu na 70 °C a plátky masa rozložte přímo na rošt trouby. Na dno trouby pak ještě umístěte plech, kam může případně marináda odkapávat.
Sušení masa v troubě je vhodné využít především pro menší množství masa „na zkoušku“. Nicméně do běžné trouby se vejde až hned několik roštů, takže můžete maso sušit ve více patrech nad sebou.
Tip: Další rošty můžete koupit u výrobce svého spotřebiče, ale dobře poslouží i rošty do udírny správného rozměru.
Doba sušení masa se může lišit nejen použitou technologií, ale také druhem masa a tloušťkou a velikostí jednotlivých kousků. Obecně se ale doporučuje sušit maso přibližně 6 – 12 hodin. Během nich se nebojte domácí sušené maso občas zkontrolovat.
A jak poznáte, že je sušení masa u konce? Kromě ztráty hmotnosti je maso na omak pružné (pravé jerky by se nemělo lámat) a má krásnou tmavší hnědou barvu.
[banner-1]Sušení masa je především způsob konzervace, proto má i domácí sušené maso poměrně dlouhou trvanlivost.
Pokud zvládnete spotřebovat maso do 14 dnů, můžete jej s klidem uchovávat v papírovém nebo polypropylenovém sáčku, který chrání sušené maso před zvlhnutím.
Jestliže chcete trvanlivost sušeného masa prodloužit, pak doporučujeme použít vakuovačku. Maso můžete také uchovávat v mrazáku, ale nezapomeňte jej před konzumací ještě lehce vysušit a zbavit jej tak přebytečné vlhkosti. Zavakuované nebo v mrazáku vydrží domácí sušené maso až 6 měsíců.
Na závěr se pojďme podívat na to, jakým chybám byste se při sušení masa rozhodně měli vyhnout.
Video recept: BBQ 🐤kuře ve Weber Smokey Mountain | CHUŤOVÁ BOMBA 💣 ...
Video recept: 🦆Kachní prsa 🔥grilovaná v plynovém grilu Broil King Baron | DELIKATESA 👌 ...
Video recept: 🐂Hovězí hrudí pomalu 🔥grilované ve Weber Smokey Mountain ...