Mytí a údržba litinového nádobí

Mytí a údržba litinového nádobí (pánve, hrnce, tály) bez chemického nepřilnavého povrchu je velmi jednoduchá, ale přesto zabere pár minut času. Odměnou vám bude takřka neomezená životnost vašeho litinového nádobí. Zároveň čím častěji pánev budete používat a dobře o ni pečovat, bude se zkvalitňovat přírodní nepřilnavý povrch nádobí, tzv. "seasoning", tvořený zapečeným jedlým olejem do nádobí.

[banner-1]

Litinové nádobí neslouží ke skladování hotového jídla, jelikož by postupem času mohlo dojít k narušení "seasoningu" a případné korozi pánve (zejména u kyselých jídel, která obsahují rajčata, fazole nebo víno, ocet, apod.). Litinové nádobí tudíž myjeme velmi brzo po jeho použití, ale ne zase hned, pokud je ještě horké. Počkáme, až pomalu vychladne (v klidu si sníme uvařené jídlo) a umyjeme ho v teplé proudící vodě a osušíme utěrkou. K odstranění případných nápeků používejte polykarbonátovou škrabku nebo kartáček na mytí nádobí. Můžete použít i malé množství saponátu, pokud je potřeba. Berte stále ohled na "seasoning"... (V žádném případě nenechávejte litinové nádobí "odmáčet" za účelem odstranění případných nečistot.) Po každém umytí potřete celé nádobí slabou vrstvou jedlého oleje a vytřete papírovou utěrkou do sucha. Oleje použijte takové množství, které obnoví lesk nádobí a nezanechá lepkavou vrstvu. Tím zachováte „seasoning“ a ochráníte nádobí před působením vlhkosti. Litinové nádobí nepatří do myčky nádobí! 

Jak udržovat litinové nádobí je názorně předvedeno v tomto videu:

Pokud vaše litinové nádobí začalo ztrácet barvu nebo dokonce rezivět, je to známka nekvalitního nebo poškozeného "sesoningu". Nemusíte se obávat, nádobí tím není zničené. Pomoc je jednoduchá - prostě oškrábejte postižená místa drátěnkou, opláchněte, osušte a znovu potřete rostlinným olejem. 

Pokud problémy přetrvávají, budete muset provést tzv. "re-seasoning". Detailní postup, jak na to, naleznete v tomto videu:

Více tipů, jak se starat o litinové nádobí najdete v brožuře Péče o vaše litinové nádobí:

Schranka01484

×

Splátková kalkulačka ESSOX

98 %