Miloš Ješko

Jaké používáš grily, udírny nebo jiné „pochystátory“?
-Není myslitelné aby vlastnil člověk pouze jeden gril Weber :-) a tak i já jich používám několik. Vždy v závislosti na druhu a množství připravovaného jídla anebo způsobu přípravy.

- pro rychlovky v menším množství doma anebo na výletech používám Weber Go Anywhere a Weber Smokey Joe Premium. Jsou to malé přenosné grily na kterých se dají grilovat skvělá jídla s minimální spotřebou paliva a jejich čištění je rychlé a jednoduché

- pro standardní přímé a nepřímé grilování používám Weber One Touch Gold 57 cm s litinovým roštem, anebo s roštem s vyměnitelným středem s díly z Gourmet BBQ. Rád používám litinové pánve Weber i Lodge a taky wok. Velice oblíbený je ale u mne i klasický odklápěcí rošt. Používám různé doplňky pro všelijaké grilovací techniky. U grilu Weber je možností opravdu hodně

- pro dlouhé nepřímé grilování s přidáním dřevěných kousků pro zauzení při nízkých teplotách kolem 110°C -120°C (BBQ) používám Weber Smokey Joe s doma vyrobenou konverzí do smokeru tzv. Weber Smokey Joe mini WSM, ale teď hlavně Weber Smokey Mountain 47 cm. A tady již se griluje/zauzuje i 10 kilo masa (vepřová plec anebo krkovice třeba pro Pulled Pork, sekaná, bůček, žebra, hovězí žebra, hrudí – slavný Brisket, kuřata, krůta, ryby) po dlouhé hodiny někdy až 12-15 a víc hodin. Zde je klíčová konstantní nízká teplota po dlouhou dobu grilování udržovaná pomocí jemné regulace přívodu vzduchu. Výsledky pak opravdu stojí za to.

[banner-2]

Jaká je tvoje oblíbená grilovací technika? 
U každého druhu masa, podle řezu, je několik možných způsobů přípravy. Někdy je to rychlé grilování v řádu minut a jindy několika hodinový barbecuing. Oblíbil jsem si techniku Reverse Sear pro steaky, kotlety i větší pečeně. Maso se nejdříve griluje při nízké teplotě na nepřímo těsně k cílové vnitřní teplotě a pak se zežehne nad uhlíky. V poslední době vařím víc a víc Low&Slow ve větších množstvích. Vůně přidaného dřeva v palivu dává jídlu další rozměr. Samozřejmě používám kořenící směsi - povětšinou mé vlastní, ale nepohrdnu ani směsí od profíků. A taky BBQ omáčky. Používám jak vlastní tak od renomovaných výrobců. Některé druhy masa nechávám odležet před grilováním v solném láku, některé solím na sucho a většinou s předstihem několika hodin případně přes noc, Kořením tak hodinu před vložením do grilu. A všechno měřím a vážím. Vážím maso, sůl i koření do směsí. Měřím teplotu na roštu v grilu i v mase pomocí digitálních teploměrů se sondami a super rychlého teploměru pro okamžité měření teploty v centru masa. Bez toho si nedovedu představit moje grilování, neustále musím vědět co se v grilu a v mase děje. Jedině pak nejsou dobré výsledky otázkou náhody.

Absolutně nejoblíbenější pokrm na grilu, který tě baví grilovat a chutná ti?
To by byl dlouhý seznam... Největší radost mi dělá moje domácí americká slanina, která se dá ve Weberu perfektně zaudit. Už si nepamatuji kdy jsem kupoval v obchodě. Pulled Pork je asi vítěz v BBQ, na grilu mám nejradši hovězí Flank steak, Hanger steak anebo Skirt steak. Neruinují peněženku zato chutnají náramně. Brambory, batáty, fazole, cibule, cukety, žampiony, papriky, rajčata, lilky anebo chřest na grilu jsou taky oblíbenou součástí jako příloha.

×

Splátková kalkulačka ESSOX

100 %