Nejlepší recepty na Big Green Egg grilu

Stali jste se šťastným majitelem keramického grilu Big Green Egg a hledáte možnosti, jak jej co nejlépe využít? Nebo o jeho koupi teprve uvažujete a chcete si být jistí, že s jeho pomocí připravíte všechny vaše oblíbené dobroty? Nechte se inspirovat několika skvělými recepty, které vás přesvědčí, že s Egg Grilem se můžete těšit na křupavou kůrčičku masa i vegetariánské recepty.

Keramické grily jsou velkým trendem posledních let

Ačkoliv historie keramických grilů sahá stovky let zpátky, pozornost široké veřejnosti si získávají především v posledních letech. Jejich další název kamado grilyodkazuje na japonský původ, odkud princip keramického grilu přivezli američtí vojáci po druhé světové válce.

Jejich velkou předností je skvělá tepelná izolace (keramika nepustí žádné teplo ven, takže v grilu může vzniknout pořádný žár) a také velký rozsah teplot, kterých můžete v grilech Big Green Egg i dalších keramických grilech dosáhnout. Topí se v nich pouze klasickým dřevěným uhlím, nikoliv briketami nebo dřevem, takže vůně kouře je ve všech receptech pro Big Green Egg zaručena.

Proč je Big Green Egg tak oblíbený?

Jedním ze zmiňovaných amerických vojáků, kteří přivezli do Ameriky keramické grily, je také Ed Fisher, zakladatel značky Big Green Egg . V roce 1974 je začal prodávat a postupně zdokonaloval konstrukci až do dnešní podoby. Sláva grilů Big Green Egg se postupně rozšířila nejen po celých Státech, ale i do dalších koutů světa a komunita těch, kteří na zelené vejce nedají dopustit, se stále rozšiřuje. Jaké výhody má grilování na Egg Grilu?

  • Všestranné využití. Keramický gril díky svým jedinečným vlastnostem dovolí připravit téměř cokoliv – skvělé steaky, ryby, zeleninu a další přílohy, ale také pizzu nebo koláče. Dokonce můžete Big Green Egg využít jako udírnu.
  • Odolnost. Keramika patří k velmi odolným a trvanlivým materiálům. Pokud vám nespadne na zem, vydrží ve skvělém stavu mnoho let. Platí za to ovšem cenu v podobě vysoké hmotnosti, takže manipulace s ním není zrovna jednoduchá.
  • Krásný design. Grily Big Green Egg se podobají velkému zelenému vejci, které potěší vaše oko při každém použití. Jestli hledáte stylový a zároveň funkční doplněk vaší zahrady, pak jste na správné adrese.
  • Snadné použití. Naučit se grilovat na Egg Grilu není žádná velká věda, jeho ovládání je jednoduché a intuitivní. Navíc (na rozdíl od jiných grilů na dřevěné uhlí) dosáhnete požadované teploty už během 20 minut.

Nejlepší Big Green Egg recepty

Grilování na Egg Grilu je velká radost a přesvědčí vás o tom široká škála receptů, které s jeho pomocí připravíte. Nezáleží na tom, jestli dáváte přednost šťavnatým steakům, křehké rybě nebo lehkým grilovaným zeleninovým salátům. Nevěříte?

Trhané hovězí maso

hovězí trhané maso

Důkazem, že v jednoduchosti je krása (a neuvěřitelná chuť), je recept na trhané hovězí maso připravované v Egg Grilu. Jedná se o obdobu populárního trhaného vepřového, ale díky použití hovězího krku se můžete těšit na plnou a intenzivní chuť masa, podpořenou vašim oblíbeným bbq kořením.

Při přípravě tohoto receptu využijete nepřímé grilování na Egg Grilu a teplota by se měla po celou dobu vaření pohybovat v rozmezí 110 – 130 °C.

Připravili jsme pro vás podrobný video návod na trhané hovězí, který vás provede všemi zákoutími tohoto receptu. 

Grilovaná svatomartinská husa

big green egg gril

I takovou klasiku, jako je svatomartinská husa, můžete připravit na grilu. Právě tady oceníte odolnost grilu Big Green Egg, protože v něm můžete grilovat doslova za každého počasí. Tento recept je také důkazem, že křupavá kůrčička na Egg Grilu se udělá téměř sama.

Video návod na grilovanou svatomartinskou husu mluví sám za sebe.

Grilovaná a zauzená sekaná se sýrem

gril big green egg

A ještě do třetice pro milovníky masa. Recept na zauzenou sekanou vás přesvědčí, že vše, co pečete doma v troubě, můžete upéct taky venku na grilu. Skvělou chuť zaručuje závěrečné zauzení, kterého v domácí kuchyni dosáhnete jen stěží. Kromě toho se v tomto návodu můžete těšit na krásně rozteklý čedar a goudu, navíc se přesvědčíte, že jako marinádu pro Big Green Egg můžete použít třeba svou oblíbenou barbecue omáčku.

Vše potřebné se dozvíte ve video receptu na grilovanou a zauzenou sekanou.

Barbecue fazole v grilu

BBQ fazole

Grilování na Egg Grilu vám ale umožňuje připravit také skvělé vegetariánské recepty. BBQ fazole jsou jednou z nejoblíbenějších příloh k hovězímu hrudí, ale skvělé budou i jen tak s chlebem. Jejich jednoduchá příprava vás nadchne a doba grilování v Big Green Egg vám v tomto případě bude stačit tak akorát na vychutnání jednoho piva.

Podívejte se na video návod, jak připravit barbecue fazole v Big Green Egg.

Chleba pečený v keramickém grilu

DSC01303

Když už byla řeč o chlebu, i ten si můžete připravit v Big Green Egg Grilu. V našem video návodu na přípravu chleba vidíte, že i přílohy na Big Green Egg jsou hračka.

Když se do pečení chleba v grilu pustíte, nedávejte jej přímo na grilovací mřížku, ale využijte litinový hrnec (nebo jiný hrnec vhodný na gril). Jeho výhodou je, že dobře vede teplo, takže chleba bude mít dokonale křupavou kůrčičku.

Určitě si prohlédněte foto recept na pečení chleba v keramickém grilu Big Green Egg.

Grilovaná chobotnice

gril big green egg

Mořské plody a ryby na Big Green Egg Grilu se dělají skoro samy. Příprava grilované chobotnice vyžaduje trochu času na předvaření a marinování a kuchařských schopností na porcování, ale výsledek vás nadchne. V této podobě navíc bude chobotnice lahodnou součástí grilovaných zeleninových salátů.

Určitě se podívejte na video recept s grilovanou chobotnicí v keramickém grilu.

Hruškový koláč

Co by to bylo za hostinu, kdyby na ní chyběl lahodný dezert. Dokonce i ten zvládnete připravit na Egg Grilu.

Voňavý hruškový koláč připravíte jen ze čtyř ingrediencí, zvládne ho tak i ten, kdo si na sladké pečení běžně netroufá. Základem je listové těsto, které nejprve grilujete mezi dvěma pečícími kameny – díky tomu bude křupavé a nezvlní se.

Tip: Bavily vás naše Big Green Egg recepty? Ještě více jich najdete v originální kuchařce pro Egg Grily.

Další tipy a triky pro grilování s Big Green Egg

Jak recepty ukazují, grilování na Egg Grilu vám umožní připravit lahůdky ze všech světových kuchyní. Aby to bylo co nejjednodušší, máte na výběr z širokého příslušenství. Pečící kameny jsou skvělé pro přípravu drobné zeleninové přílohy nebo pizzy, litinové pekáče umožňují nejen upéct chleba, ale připravit nejrůznější dušené pokrmy.

Nezapomínejte ani na pravidelnou údržbu Big Green Egg Grilu. Samozřejmostí je čištění mřížky a roštů, ale několikrát ročně zkontrolujte a případně seřiďte a promažte panty a další šroubky. Po několika letech používání může být také nutné vyměnit plstěné těsnění mezi víkem a základnou. Pokud váš Egg Gril nepoužíváte denně, chraňte jej před nepřízní počasí obalem. Za trochu péče se vám Big Green Egg odmění mnoha chutnými pokrmy, které potěší vás i vaše nejbližší.

×

Splátková kalkulačka ESSOX

98 %