Dřevěné zahradní udírny

Pro domácí uzení jsou stále oblíbené také dřevěné udírny. Právě ony představují nejtypičtější způsob domácího uzení masa, uzenin, ale také ryb nebo sýrů. Pokud máte dům nebo chatu se zahradou, bude dřevěná udírna také krásnou dekorací.

Proč vyzkoušet dřevěnou udírnu

Udírny ze dřeva se hodí především pro ty, kdo z udících technik preferují studený nebo teplý kouř, který zaručuje intenzivní uzenou chuť a dlouhou dobu trvanlivosti. I v dřevěné udírně však můžeme dosáhnout vysokých teplot, které se hodí pro stále oblíbenější uzení horkým kouřem.

Dřevěné udírny nejsou pouze ze dřeva, ale také na dřevo to znamená, že jako zdroj energie používají nejčastěji klasická polena, ale lze použít i štěpku nebo pelety. To vyžaduje trochu zkušeností, protože teplota a množství kouře se reguluje pouze množstvím dřeva, které použijeme.

Dřevěné udírny je možné si postavit i svépomocí, ale to vyžaduje hluboké znalosti o uzení a samozřejmě zručnost. Kromě toho je postavení takové udírny nákladné, a tak dnes většina lidí volí kupovanou udírnu, ať už dřevěnou nebo plechovou.

Na co se zaměřit při výběru dřevěné udírny

Pokud vám ze všech tipů, jak vybrat udírnu, přijde právě udírna na dřevo nejvhodnější, měli byste se při výběru konkrétního produktu zaměřit na několik kritérií.

  • Vyberte si vhodnou velikost podle toho, kolik masa a jak často chcete udit. Existují udírny o rozměrech 50 cm, ale také dvoumetrové varianty, na jejichž vytopení budete potřebovat větší množství dřeva.
  • Dřevěné udírny nabízejí několik možností vstupu do udícího prostoru. Menší udírny často nabízejí pouze horní vstup skrze sundavací střechu, velké udírny naopak disponují dvěma dvířky. Boční dvířka mohou mít klasické otevírání nebo být vyklápěcí.
  • Udírny ze dřeva mají oddělené topeniště a kouřovod, kterým se teplo a kouř dostávají k potravinám. Při výběru místa pro udírnu proto počítejte i s tímto zařízením.
  • Většinou jsou udírny umístěné na kovovém podstavci. Kvalitní udírny nabízejí bytelné ocelové podstavce, které zajistí dostatečnou stabilitu.
  • Některé dřevěné udírny je možné jednoduše rozložit a zase složit, což usnadňuje jejich údržbu a čištění. Pokud například dojde k poškození jedné části, jednoduše vyměníte pouze tu a nemusíte kupovat celou novou udírnu.

Jaké máte další možnosti

Pokud se vám udírna na dřevo nezdá pro vaše potřeby vhodná, je možné si vybrat z různých druhů plechových udíren, které se liší druhem vytápění.

  • Peletové udírny se hodí pro uzení při vysokých teplotách a jsou vlastně kombinací mezi udírnou a grilem. Jako zdroj tepla používají dřevěné pelety.
  • Plynové udírny čerpají energii z propan-butanových lahví a jsou vhodné pro pokročilejší znalce uzení.
  • Elektrické udírny nabízejí analogovou nebo digitální variantu a jsou nejvíce automatizované. Díky tomu si je oblíbí i méně zkušení milovníci domácího uzení.
×

Splátková kalkulačka ESSOX

98 %