Kapr na grilu [VIDEO]

Video recept: Grilovaný kapr v elektrickém grilu Weber Q

Pokud vám zrovna moc nechutná obalovaný kapr a máte ho raději jen pečeného a nechcete využít v kuchyni troubu nebo pánev, tady je jednoduchý způsob, jak upéct třeba celou polovinu kapra nebo filet jakékoli ryby v grilu. Některé filety ryb upečete v celku přímo na roštu (s kůží, aby se vám maso nerozpadlo). Např. lososa - při grilování jeho kůže se šupinami pěkně "ztuhne", podrží maso pohromadě a bez problému ho podeberete obracečkou na ryby. Dobře jde třeba i sumec. Ale kapr, amur nebo candát (toho je snad nejlepší péct na tálu), tam nastává potíž.

Zásadním problémem je tedy přemístění upečeného filetu na talíř. Kůže některých ryb totiž po grilování tolik neztuhne a nedrží maso pohromadě. Pokud je ještě konzistence masa taková měkká a "nesoudržná", je to opravdu problém - jako např. u kapra.

Existuje na to snadná pomůcka - vyřízněte si z krabice kus papíru velikostně odpovídající velikosti masa a dobře ji zabalte do alobalu (doporučuji použít ten silnější). Takto připravenou podložku použijeme pro nepřímé grilování (potřebujeme tedy gril s víkem). Lehce ji potřeme olejem a položíme na ni rybu kůží dolů. Z vrchu maso můžeme opět potřít slabou vrstvou oleje, osolit a opepřit, příp. použít koření nebo bylinky dle vlastní chuti.

Grilujeme tedy nepřímo cca 20-30 minut při teplotě okolo 200°C (pokud chcete mít jistotu, tak můžete měřit vnitřní teplotu masa teploměrem. Měla by být min. 63°C (toto nemusí platit při úpravě tuňáka a lososa).

Pokud chcete grilovat kapra přímou metodou, tak se mi nejvíce osvědčil elektrický gril Weber řady Q. Má litinový rošt se širokými žebry, což je dobré k tomu, že ryba leží na roštu takřka rovně - "nepropadá" se mezi dráty grilovacího roštu. Další výhodou litinového roštu je jeho velká akumulační schopnost tepla - ryba rošt v místě položení tak neochladí a hned dochází k ideálnímu pečení. Rybu osušenou papírovou utěrkou pokládáme na naolejovaný a čistý (případných zbytků zbavený) rošt. Pokud by nebylo maso ideálně osušené, zvyšuje se riziko jeho přichycení. 

Kapra pak griluji na vyšší teplotu cca 200-220°C do té doby, než se maso (nebo kůže) od grilovacího roštu odlepí. Tzn. nikam nespěchám a počkám si. Pokud to budete chtít urychlit, takřka jistě maso (kůži) utrhnete a zůstane přilepená na roštu. Ve chvíli, kdy maso otáčím, snažím se ho položit na jiné místo (rošt tam bude více nahřátý). 

Grilování ryby přímou metodou již vyžaduje trochu cviku a zkušeností. Budete-li mít obavy o zdárný výsledek, použijte metodu nepřímou, ať už s podložkou nebo bez ní (bez podložky se ryba peče více i ze spodní strany). 

 

×

Splátková kalkulačka ESSOX

98 %