La Plantation

Kampotský pepř La Plantation

Jak se zrodila myšlenka Fair Trade v La Plantation

V roce 2013 objevili Nathalie a Guy kouzlo Kambodži během rodinné dovolené. Rozhodli se usadit v jižní části země v regionu Kampot a začít nový život spočívající ve spolupráci na rozvoji tohoto venkovského regionu - kraje, který je světoznámý produkcí Kampotského pepře. Věděli pramálo o tom, co je během cesty k jejich novému snu čeká, měli však povědomí jak unikátní koření Kampotský pepř je a jak je ceněn znalci v gastronomii.

​V červnu 2020 je již La Plantation rostoucí společnost se sociálním dopadem a leader v oboru Kambodžského koření, tradičních bylin a koření. Již od prvopočátku je projekt zaměřený na produkci a distribuci koření té nejvyšší kvality s pozitivním sociálním a environmentálním dopadem.

Velice brzo během příprav bylo rozhodnuto, že celý výrobní řetězec bude lokalizován na dnešní farmě, uprostřed zemědělského regionu Kampot v Kambodži. Pěstování, sklizeň, selekce, zpracování, balení a skladování je vše zajištěno na jednom místě týmem 150ti zaměstnanců na plný úvazek. Ačkoliv to vždy není nejefektivnější či ekonomicky nejvýhodnější řešení, má to mnoho výhod: velice přísná kvalitativní kontrola již od sběru až po balení, dohledatelnost ve výrobním řetězci a zachování tradičního know-how místní komunity.

Veškeré koření je sbíráno ručně, tak jak tomu velí staletá tradice. Někteří spolupracovníci pocházejí z rodin, kde pěstování pepře znamená tradici po mnoho generací, někde doslova po staletí. Jejich vědomosti přenášené z otce na syna nenaleznete v žádné knize a nikde se nevyučují. Rozmanitost týmu vytváří ideální prostředí pro inovace. Každý rok objevujeme nová a nová koření v tomto rozmanitém regionu a vytváříme nové směsi koření a recepty sledující khmerskou a francouzskou tradiční kuchyni.

Cesta k certifikaci Fair Trade

Na konci roku 2018 si tým La Plantation uvědomil, že je již vhodná doba zhodnotit oficiální cestou dopad celého projektu a zažádali o certifikaci World Fair Trade Organization. Definice Fair Trade hnutí reprezentovaná WFTO se velice silně shodovala s myšlenkami zakladatelů projektu La Plantation: vytváří ji jedinci ale i společnost a distribuční řetězec, kteří sdílejí společnou vizi světa, kde spravedlnost, rovnost a udržitelný rozvoj jsou srdce struktury společného obchodu a praktik tak, že každý si díky své práci může udržovat přiměřený životní standard a rozvíjet naplno svůj potenciál.

​Finanční ziskovost projektu je samozřejmě nedílnou součástí tak, aby byl udržitelný rok za rokem, ale je to jen jeden z mnoha výsledků, o které se La Plantation snaží. Fair Trade je mnohem víc než jen obchod, dokazuje, že i vyšší hodnoty mohou být ve světě obchodu upřednostňovány. ​Zdůrazňuje potřebu změny v pravidlech a praxi konvenčního obchodování a ukazuje, že i obchod který staví lidské hodnoty na první místo může být úspěšný. Je to hmatatelný příspěvek v boji proti chudobě, změnám klimatu a ekonomickým krizím.

3 položek celkem
Kampotský pepř zelený dehydrovaný 25g
359 Kč
Kód: KGP25RP
Kampotský pepř černý 50g
269 Kč
Kód: KBP50RP
Kampotský pepř fermentovaný 50g
359 Kč
Kód: KSP50RP

Stránka 1 z 1 - 3 položek celkem

100%