Ve čtvrtek 21.9. nelze z důvodu odstávky el. proudu expedovat zásilky skrze Českou poštu - pobočka ČP bude uzavřena. Zásilky se zvolenou dopravou skrze ČP budou expedovány až v pátek 22.9.2023. Děkujeme za pochopení.

Grilovaná kachna v kotlovém grilu Weber

Pečená kachna je prostě jedním z pilířů klasické české kuchyně. Zřejmě každý z vás někdy pekl kachnu v troubě různými způsoby. Pomalu při teplotě kolem 100 °C nebo naopak při teplotě vysoké. Ale grilovaná kachna, to je zrovna okamžik, kdy se oddělují Mistři grilu od ostatních. Grilovaná kachna je "prubířským kamenem" grilovacího umění, ale bohužel mnohdy nezávisí jen a pouze na vašich grilovacích zkušenostech. Pokud má být hotová kachna tuhá, nepomůže ji ani pomalé pečení při nízké teplotě. (ano, i já několikrát ugriloval kachnu do stavu žvýkaček Orbit). Ale o to je to větší zábava... :-) Tak to teda pojďme zkusit v kotlovém grilu Weber ...

800x600_src_DSC09311

 

Suroviny

Mladá kachna
Sůl
Hrubě mletý černý pepř
Kmín

 

Grilovací potřeby 

Weber Alu misky velké
Bezdrátová digitální termosonda na měření vnitřní teploty masa
Grilovací brikety výběrové 4kg
Thermapen Mk4 červený
Low&slow BBQ adaptér pro kotlové grily Weber 57cm

Podobné recepty

Grilovaná husa
Zauzená kachna

Kachnu osušíme, důkladně prosolíme zvenku i zvnitř a necháme v lednici na mřížce ideálně přes noc. Hodinu před vložením do grilu kachnu vyjmeme z lednice, osušíme, potřeme olejem a ochutíme zvenku i zvnitřku mletým černým pepřem a kmínem. Nohy a křídla svážeme potravinářským provázkem a takto připravenou kachnu necháme odpočívat při pokojové teplotě do doby, než budeme mít připravený gril.

800x600_src_DSC09269

Na polovinu palivového roštu v nepřímé zóně položíme alobal (abychom si gril nezašpinili) a misku na okapávající tuk a šťávu.

800x600_src_DSC09265

V grilu si na jednu stranu palivového roštu vysypeme přibližně ¾ komínového startéru nerozpálených briket a vytvoříme tak dvě tepelné zóny. 1/3 komínu briket necháme rozpálit a poté vysypeme na nerozpálené brikety. Ideální pomůckou je tady Low & Slow BBQ adaptér, ale jeho použití není nezbytně nutné. 

800x600_src_DSC09275

Nahřejeme gril a teplotu necháme ustálit na cca 170°C. Pro kontrolu a případnou korekci teploty vzduchu je ideální nespoléhat se na vestavěný teploměr ve víku grilu, ale použít druhou sondu (pokud je jí vaše termosonda vybavena) na úrovni grilovacího roštu. Na grilovací rošt nad brikety můžeme pro mírné zauzení položit v první fázi dřevěný špalík, např. javor nebo jabloň.

800x600_src_DSC09277

Kachnu položíme na grilovací rošt v nepřímé zóně a vpíchneme teplotní sondu doprostřed netlustší části prsa (termosonda nám bude v tomto místě během celého grilování dobře držet) pro průběžnou kontrolu vnitřní teploty masa.

800x600_src_DSC09289

Při dosažení vnitřní teploty masa 74 °C máme jistotu, že je maso bezpečně tepelně upraveno, ale ještě nám „nepůjde od kosti“. Grilujeme tedy (při teplotě 170 °C) do dosažení vnitřní teploty masa 92-95 °C v centru stehna, kterou kontrolujeme pomocí vpichového teploměru (pokud dokážete termosondu dobře zapíchnout do stehna, můžete vnitřní teplotu masa měřit od začátku tam a obejdete se bez vpichového teploměru navíc. Při grilování celého kuřete, krůty nebo kachny je ale dobré měřit vnitřní teplotu masa na více místech.).

800x600_src_DSC09305

V průběhu grilování kachnu dvakrát otočíme (prsy nahoru a dolů), aby se tuk a šťáva v mase rovnoměrně rozložila.

800x600_src_DSC09325

Takto grilovanou kachnu podáváme samozřejmě se zelím a houskovým knedlíkem (nejlépe domácím). Nezapomeňte k ochucení využít výpek, zachycený během grilování v hliníkové misce pod kachnou.

800x600_src_DSC09331

 

[doba-pripravy="3 hodiny"]

×

Splátková kalkulačka ESSOX

97 %