Videorecept: 🐂Hovězí hrudí pomalu 🔥grilované ve Weber Smokey Mountain
Pomalu grilované hovězí hrudí patří mezi svatou trojici amerického barbecue, kterou rozhodně musíte vyzkoušet. Hodně kořeněné maso s kouřovým aroma, které se doslova rozplývá na jazyku je opravdová lahůdka. A díky různým druhům BBQ koření může chutnat pokaždé trochu jinak.
Ke grilování použijeme Weber Smokey Mountain, který je jako stvořený právě pro klasické barbecue, snadno se ovládá a poradí si s ním i úplný začátečník.
Suroviny
hovězí hrudí |
hořčice |
oblíbené BBQ koření |
Grilovací potřeby
BBQ koření Oakridge Black OPS |
Termosonda |
Dřevěné špalíky na uzení |
Butcher paper |
Podobné recepty
Grilovaná hovězí žebra |
Tomahawk steak |
Flank steak |
-
Očištění masa
Nejprve očistíme maso – odřežeme celou tukovou vrstvu z obou stran, na horní straně můžete nechat vrstvu asi 5 mm. Takto očištěné maso zaručuje, že se k masu dobře dostane koření a chuť bude ještě intenzivnější.
-
Dochucení masa
Nejprve maso potřeme slabou vrstvou hořčice, která neslouží primárně jako ochucovadlo, ale jako „lepidlo“ na koření. Maso dobře okořeníme ze všech stran – pro barbecue je typické použití velkého množství koření, které dodává typickou chuť.
Můžeme použít také tzv. injektáž, kdy pomocí speciální jehly vpravíme koření rozmíchané v tekutině (např. vývaru nebo ovocném cideru) přímo dovnitř masa, což zaručuje šťavnatost a umí také zkrátit dobu grilování. Tento způsob se používá především na amerických BBQ soutěžích, ale můžete jej samozřejmě vyzkoušet i doma.
-
Grilování masa
Maso grilujeme při teplotě asi 130 °C do cílové teploty asi 94 °C. Teplotu na úrovni grilu můžeme snadno sledovat pomocí termosondy, kterou jednoduše položíme na grilovací rošt.
Druhou termosondu zapíchneme do středu masa a můžeme kontinuálně sledovat vnitřní teplotu masa. Do topeniště ještě přidáme dřevěné špalíky na uzení, které dodají jídlu skvělou kouřovou chuť.
Po asi dvou a půl hodinách má maso vnitřní teplotu kolem 65 °C. Aby se konce neopékaly více než zbytek masa, navlhčíme je vodou nebo jinou tekutinou. Občas se stává, že delší dobu vnitřní teplota masa neroste. Abychom tento bod překonali, zvýšíme mírně teplotu.
Po čtyřech hodinách v grilu je vnitřní teplota masa asi 69 °C. Hrudí vyjmeme z grilu a zabalíme do řeznického papíru (butcher paper), který zaručí větší šťavnatost. Můžeme samozřejmě použít i alobal, rozdíl mezi butcher paperem a alobalem je ten, že papír částečně propouští vlhkost ven.
Zabalené maso vrátíme do grilu a pečeme další 4 hodiny, kdy teplota dosáhne 92 °C. V tuto chvíli maso vyjmeme z grilu a přemístíme aspoň na hodinu do coolboxu. Mezitím maso krásně dojde a šťáva se dostane do celého objemu.
-
Servírování
Hrudí nakrájíme na tenké plátky a servírujeme.