Chleba pečený v keramickém grilu

Foto recept: Chleba pečený v keramickém grilu Big Green Egg

Čerstvý, doma pečený chleba získává u nás v posledních letech na popularitě. Existuje mnoho webů věnovaných pouze pečení chleba. Všichni z vás, kdo to již zkusili, uznají, že domácí, vlastníma rukama připravený chléb chutná mnohem více než ten kupovaný. No, a proč si takový domácí chléb neupéct v grilu?!

Keramické grily obecně fungují jako pec/trouba a lze je využít k pečení všeho, co pečete doma v el. troubě. Takže i chleba! A když kvalitní domácí chléb, tak na nejlepším keramickém grilu na trhu - zeleném Big Green Egg. A nebudeme ho péct "navolno", ale použijeme americký litinový hrnec Lodge Double Dutch Oven, který je přímo stvořený k pečení chleba nejen v grilu, ale i peci, troubě, apod.

Chleba v litinovém hrnci

 

Suroviny

300 g pšeničné chlebové mouky
200 g žitné chlebové mouky
430 ml vody
10 g soli
4 g instantního droždí
5 g drceného kmínu
 

Grilovací potřeby 

ConvEGGtor pro BGE Large
Litinový hrnec Lodge
Double Dutch Oven
Keramický gril Big Green Egg
 
V míse smíchejte mouku, droždí, sůl a vodu tak, aby se suroviny řádně promísily a spojily. Stačí promíchat krátce, cca půl minuty. Těsto nechte kynout při pokojové teplotě 14 hodin.
 
 
Poté těsto vyklopte na pomoučenou desku, poprašte trochou mouky a vytvarujte tvar obdélníku. Čtyřikrát přeložte, a nakonec vytvarujte kouli, kterou pak přemístíte svárem dolů na předem připravený pečící papír zaprášený moukou a hrubou krupicí. Povrch lehce zaprašte moukou, přikryjte utěrkou a nechte kynout 2 hodiny. (Detailní postup je zobrazen ve fotogalerii)
 
 
Hodinu před koncem kynutí rozpalte gril a za 15 minut vložte do grilu convEGGtor, rošt a na něj litinový hrnec i s poklicí opřenou o stranu hrnce a teplotu stabilizujte na 250 °C. Vykynuté těsto ještě zaprašte moukou, nařízněte a vložte do rozehřátého hrnce.
 
 
Přiklopte poklicí a pečte 30 minut. Poté poklici sundejte, vyjměte pečící papír a pečte dál bez poklice 15 minut, anebo déle do požadované barvy kůrky.
 
 
Pak vyndejte chléb z hrnce a nechte ho vychladnout na mřížce.
 

Dobrou chuť!

 
 

[doba-pripravy="1 hodina příprava a pečení + 16 hodin kynutí"]

×

Splátková kalkulačka ESSOX

98 %