Jak vybrat elektrický zahradní gril

Elektrické zahradní grily zažívají v současné době opravdový „boom“. Ve chvíli, kdy nemáte zahradu, na které byste mohli grilovat, a přesto si chcete dopřát chuť grilovaných pochoutek, je elektrický gril výtečným řešením. Používat jej lze snadno i na balkonech a terasách, jedná se tedy o ideální gril do města. Ke grilování totiž nepotřebujete plynovou láhev ani dřevěné uhlí, stačí zapojit zástrčku do zásuvky.

weber-elektrogrill-q-1400-dark-grey_1

Proč vlastně zvolit elektrický zahradní gril?

Pro opravdové skeptiky musím hned na úvod podotknout, že již bylo provedeno mnoho testů s věhlasnými kuchaři (zejména v Německu), které neprokázaly rozdíl v ugrilovaném pokrmu v grilu elektrickém, plynovém nebo grilu na dřevěné uhlí.

Právě elektrické grily jsou také velmi oblíbené mezi ženami. Jsou z jejich pohledu bezpečné a velmi jednoduché na obsluhu. Navíc jsou i designově velmi zdařilé . Zkuste si ostatně prohlédnout nabídku elektrických grilů a přesvědčte se sami.

A v zimě? Gril jednoduše umístíte pod digestoř v kuchyni a můžete si takto upravené pochoutky dopřát celý rok, bez ohledu na počasí. Jak ovšem vybrat ten pravý, se kterým ugrilujete všechny ty známé i neznámé dobroty a budete s ním dlouhodobě spokojeni? 

Výběr zahradního elektrického grilu – jak na to?

první řádě bych rád upozornil, že za zahradní elektrický gril rozhodně nepovažuji „ohřívače“ s teflonovou kontaktní plochou. (tzv. kontaktní elektrické grily) V takovém přístroji je tepelná úprava rovna přípravě na pánvi. U klasického zahradního elektrického grilu dochází k tepelné úpravě přímým žárem topné spirály na grilovaný pokrm a dotekem s rozpáleným grilovacím roštem. Mezi zdrojem žáru (topnou spirálou) a grilovaným pokrmem není žádná deska, tál apod. Litinový tál jako volitelné příslušenství je vhodný např. k přípravě vajíček, opečených toastů, slaniny, hamburgerů, krevet, zeleniny nebo obecně menších kousků.

weber-q-1400 B

Moderní zahradní elektrický gril by měl být konstrukčně stejný jako gril plynový. Prostě gril, ne žádné „ohřívátko“. Co by tedy rozhodně měl mít?

  • spodní vanu s miskou pro odkapávající šťávu
  • horní víko – pro případné nepřímé grilování a maximální využití tepla
  • kvalitní grilovací rošt – např. litinový, který nejlépe přenáší teplo
  • zdroj tepla – topnou spirálu s dostatečným výkonem
  • možnost plynulé regulace výkonu

Představitelem této kategorie zahradních elektrických grilů je např. řada Weber Q a to modely Q 1400 a Q 2400.

Oba elektrické grily Weber se liší velikostí grilovacího roštu a jsou k dostání ve verzi s anebo bez stojanu, případně k nim lze dokoupit praktickou pojízdnou konstrukci.

Elektrické zahradní grily Weber – kvalita a spolehlivost

V elektrickém grilu Weber Q můžete grilovat takřka vše, co na jakémkoli jiném grilu Weber. Takže není problém použít tento elektrický gril na ryby (pstruzi, makrely, kapr), steaky (maso i ryby), hamburgery, špízy (maso, krevety i ryby) a zeleninu. Můžete tedy využívat metodu přímého grilování (pro úpravu do 30 min), případně metodu nepřímého grilování (celé kuře). Záleží jen na vás a vaší fantazii. (Pro nepřímé grilování budete potřebovat tepelný štít nebo sestavu 2 hliníkových misek pro odstínění žáru topné spirály uprostřed grilu). V elektrickém grilu nelze bohužel praktikovat barbecue.

Princip fungování je takový, že topná spirála pod grilovacím roštem (u elektrických grilů Weber je grilovací rošt litinový) produkuje žár a tepelně upravuje potraviny položené na grilovacím roštu. Odkapávající šťáva nebo tuk stékají dolů na spodní vanu a odtékají spodním kruhovým otvorem do zajištěné vyměnitelné hliníkové misky. Šťáva, jež ukápne na rozžhavenou topnou spirálu, se odpaří, a tím vzniká klasické grilované aroma. Rozhodně nehrozí vzplanutí, protože při zaklopeném víku je v prostoru grilu tak malé množství kyslíku, které samovznícení neumožňuje.

Pokud požadujete gril, který budete často převážet nebo gril do města – na balkon nebo terasu, je elektrický gril Weber to pravé řešení. A navíc s nadstandardní zárukou až 5 let! weber-q-1400 A

97%