Gril na dřevěné uhlí nebo na plyn?

Někdo je klasik a někdo zase s radostí vítá všechny novinky. Volba, zda si vyberete gril na dřevěné uhlí nebo dáte přednost plynovému grilu, záleží především na tom, co si od grilování slibujete. Pojďme se podívat na výhody a nevýhody jednotlivých typů grilu, abyste si mohli vybrat opravdu zodpovědně.

Jak na moderní grilování

Příprava jídla na ohni je tou nejstarší, jakou lidstvo zná – a stále má svůj nesporný půvab. Postupem času jsme ale vaření posunuli do uzavřených kuchyní a z grilování se stala především záliba a společenská událost. Proto se grily a udírny staly nedílnou součástí většiny českých zahrad.

Tip: Venkovní kuchyně jsou velkým trendem posledních let. Stačí je vybavit odolným nábytkem a kvalitním grilem a můžete si užívat vaření pod širým nebem.

Dnes si můžete vybírat z mnoha typů grilů, které se od sebe liší velikostí, cenou i typem paliva. Mezi nejčastější volby patří grily na dřevěné uhlí nebo plynové grily, které se liší nejen používaným palivem.

Gril na plyn nebo na dřevěné uhlí?

Grily na dřevěné uhlí

Zahradních grilů na dřevo, na dřevěné uhlí nebo na brikety najdete na trhu opravdu velké množství. Pokud jejich popis zjednodušíme, skládají se z ohniště, kde roztopíte palivo, a z roštu. Moderní grily mají často také poklop, díky kterému neuniká při grilování teplo. Právě jejich jednoduchá konstrukce je důvodem nižší ceny i snadné údržby.

Naprostou klasikou jsou kotlové grily Weber na dřevěné uhlí. Jejich jedinečný design se neokouká a vynikají samozřejmě také kvalitou použitých materiálů nebo stabilitou. Díky kolečkům na konstrukci je snadno převezete, kam potřebujete a používat je zvládne i začátečník.

Stejně důležitý jako výběr grilu je i výběr paliva. Kvalitní grilovací uhlí a brikety neobsahují žádné příměsi, které by negativně ovlivnily chuť pokrmů. Patří také k levnějším palivům, které seženete téměř na každém rohu.

Zahradní grily na dřevěné uhlí

Výhody grilování na dřevěném uhlí

Grily na dřevěné uhlí nebo na brikety jsou naprostá klasika a mnozí grilmasteři na ně stále nedají dopustit. Tím hlavním důvodem je typická kouřová chuť a aroma, kvůli kterým se většina z nás do grilování pouští. Existuje ale spousta dalších důvodů, proč si zahradní grily na dřevěné uhlí pořídit.

  • Jednou z hlavních výhod zahradního grilu na dřevo je jeho nižší pořizovací cena. I kvalitní kousky seženete za pár tisíc a můžete z nich mít radost dlouhé roky.
  • Dále mívají grily na dřevěné uhlí nebo brikety jednodušší konstrukci a tím i nižší hmotnost. Díky tomu bývají přenosné grily právě často na dřevěné uhlí.
  • Důležitá je také spolehlivost. U grilů na dřevěné uhlí je prakticky nemožné, aby váš kulinářský zážitek zbrzdila nějaká technická závada. Pokud umíte rozdělat oheň, pak máte vyhráno. Tajný tip: Naučte se používat komínový startér a rozpálení grilu zvládnete za pár minut.
  • Grily na dřevěné uhlí jsou také efektivnější a snadno v nich dosáhnete vyšší teploty. To se hodí zejména při přípravě šťavnatých steaků a dalších minutkových mas.
  • Zahradní gril na dřevo je také ideální volbou, pokud chcete dosáhnout zakouření nebo zauzení pokrmů. K tomu budete potřebovat gril s víkem.
  • Pro mnohé ale zůstává tou hlavní výhodou vůně kouře a autentický zážitek z grilování. Někteří také mluví o větším uspokojení z dobře odvedené práce.

Tip: Přečtěte si podrobného průvodce, jak vybrat gril na dřevěné uhlí. Najdete v něm nejen výhody a nevýhody, ale také praktické tipy ke grilování na dřevěném uhlí.

Keramický gril Big Green Egg

Nevýhody grilu na dřevěné uhlí

Práce se dřevem, dřevěným uhlím nebo briketami má ale také řadu nevýhod, které se potom přenáší i na grily na dřevěné uhlí.

  • Při grilování na dřevěném uhlí hůř ohlídáte stabilní teplotu, která je klíčová při pomalém grilování velkých kusů masa nebo při barbecue. Čím větší jste začátečníci, tím větší to pro vás může být problém.
  • Musíte počítat s místem na skladování paliva. Na rozdíl od zahradních grilů na dřevo nebo dřevěné uhlí mívají plynové grily většinou integrovaný úložný prostor na plynovou bombu nebo kartuši.
  • Nevýhodou je také dlouhá doba potřebná k roztopení grilu. Od škrtnutí sirky po položení masa na rošt počítejte přibližně s 20 až 30 minutami.
  • A zapomenout nesmíme ani na úklid. Při grilování na dřevěném uhlí samozřejmě vzniká popel, který je nutné vynést a ohniště aspoň základně vyčistit.

Jak vybrat plynový gril

Hlavní rozdílem mezi grily na dřevěné uhlí a plynovými grily je samozřejmě palivo. Zdrojem žáru v plynových grilech jsou hořáky, které jsou napájeny plynovou lahví nebo kartuší. Právě množství hořáků a jejich výkon ovlivňuje to, jak dobře se vám bude grilovat.

Dalším aspektem, na který byste se při výběru plynového grilu měli zaměřit, je jeho velikost. Pokud máte k dispozici velkou zahradu a rádi zvete na grilování velkou společnost, pak se nebojte pořídit si velký plynový gril. Na trhu ale najdete i malé plynové přenosné grily, které snadno sbalíte do kufru auta, když se chystáte na dovolenou.

Tip: Přečtěte si také jak vybrat plynový gril, který vás celou problematikou provede krok za krokem. Jednoduše zjistíte, jaký plynový gril je pro vás nejlepší.

Plynové zahradní grily

Výhody plynových grilů

Jestliže chcete mít svoje grilování opravdu pod kontrolou, pak je plynový gril dobrá volba, i když vám mnoho profesionálních kuchařů bude tvrdit opak. Takže jaké opravdu jsou výhody plynových grilů?

  • Snadné použití. Zapálení a vypnutí plynového grilu zvládnete jedním knoflíkem, takže si s ním snadno poradí i začátečník.
  • Je rychle připravený. Plynový gril se hodí pro chvíle, kdy nechcete na své jídlo čekat příliš dlouho, rozpálený je během pár minut.
  • Jednoduchá regulace teploty. Jestliže se chystáte na pomalé grilování, pro které potřebujete zajistit stabilní teplotu, pak je plynový gril mnohem vhodnější, než gril na dřevěné uhlí. Díky většímu množství hořáků také můžete snadno přizpůsobit teplotu v jednotlivých částech roštu a grilovat tak maso a zeleninu najednou.
  • Nemusíte se starat o přikládání. Plynová lahev vydrží s přehledem několik grilování a vám tak stačí palivo zkontrolovat jednou za čas – 10 kilogramová lahev vydrží většině lidí celou sezonu.
  • Snadné čištění. Nečeká vás žádná manipulace s popelem, stačí jen očistit rošt.

Tip: Ať už si vyberete plynový gril nebo gril na dřevěné uhlí, základem jeho dlouhé životnosti je správná údržba. Všechny tipy jsme sepsali do samostatného článku Jak se starat o gril.

Plynový gril Rösle

Nevýhody grilů na plyn

Nalákaly vás výhody plynových grilů a nevíte, proč se s nimi u vašich přátel nesetkáváte častěji? Toto mohou být některé z důvodů:

  • Vyšší pořizovací cena. Platíte především za technologii, ale také nejrůznější vychytávky (např. krytí hořáků před odkapávajícícm omastkem), které vám usnadňují grilování.
  • Větší rozměry, vyšší hmotnost a s tím související náročná manipulace. Zahradní gril na plyn je skvělá volba, když pro něj máte stabilní umístění. Větší práce vás ale čeká, pokud jej chcete přemisťovat třeba i několikrát během víkendu.
  • V plynovém grilu připravíte chutné BBQ, ale není vhodný pro zakouření a zauzování pokrmů.
  • Některé grily na plyn se vám nepodaří rozehřát na tak vysokou teplotu, jako grily na dřevěné uhlí. To znamená, že se vám nemusí podařit pokrm zkaramelizovat a dosáhnout požadové chuti.
  • Ačkoliv vám plynová lahev vydrží dlouho, vyžaduje také vaši pozornost. A to především na začátku a na konci sezóny, kdy je potřeba ji dobře uskladnit nebo doplnit, kdyžto dřevěné uhlí nebo brikety můžete v nouzi koupit u každé benzinové pumpy.

Zahradní grily

Jaký vybrat gril?

Podle výše uvedených výhod a nevýhod grilů na dřevěné uhlí nebo na plyn jste si už jistě vybrali vhodný typ právě pro vás. Při koupi se potom zaměřte na kvalitní značky. Vybrat si gril v hobby marketu za rohem je samozřejmě jednoduché, ale jestliže si chcete užívat pohodlného grilování dlouhé roky, je lepší zaměřit se na renomované značky.

Stejně jako miliony lidí po celém světě jsme si i my oblíbily grily Weber. Za jejich oblibu může stabilní konstrukce, snadná manipulace, kvalita použitých materiálů a v neposlední řadě také krásný design. Značka Weber nabízí grily všech velikostí a z jejich nabídky si vybere opravdu každý.

×

Splátková kalkulačka ESSOX

96 %