V pátek 2.5. a sobotu 3.5.2025 bude prodejna otevřena jako obvykle. Těšíme se na vás!

Grilování v kempu nebo na cestách

Grilování na cestách: Kompletní průvodce pro milovníky kempování

Grilování v přírodě během cestování nebo dovolené v kempu patří k oblíbeným letním aktivitám. Abyste si připravili chutné jídlo bez velké námahy a přitom nepodpálili okolní les, připravili jsme pro vás komplexního průvodce, který odpoví na nejčastější otázky a poskytne užitečné tipy pro grilování na cestách.​

Proč by vám přenosný gril neměl chybět

Přenosný nebo cestovní gril je skvělou volbou pro ty, kdo rádi tráví svůj čas venku – ať už pod stanem nebo v městském parku. A jaké jsou výhody cestovního grilu?

  • Kompaktní rozměry. Gril na cesty se snadno vejde do kufru auta, batohu nebo obytného vozu, takže je ideálním společníkem pro výlety, kempování nebo pikniky.
  • Nízká hmotnost. Přenosné grily mají lehkou konstrukci, která umožňuje snadnou přepravu i bez auta.
  • Rychlá příprava a jednoduché použití. Většinu cestovních grilů rychle sestavíte a rozehřejete během několika minut.
  • Flexibilní použití. Díky lehkému grilu na cesty můžete grilovat skoro kdekoliv – na pláži, v parku, na balkoně nebo v kempu (samozřejmě s ohledem na pravidla místa).
  • Úspora místa. Nepotřebujete velkou zahradu ani terasu – gril se dá používat i v menších prostorách, aniž byste rušili sousedy.
  • Nižší spotřeba paliva. Díky menší grilovací ploše spotřebujete méně uhlí nebo plynu, což snižuje náklady.
  • Snadná údržba. Menší grily se snadněji čistí a skladují, často mají odnímatelné části pro rychlé umytí.
  • Ideální pro jednotlivce i malé skupiny. Většina přenosných grilů je ideální pro 1 – 4 osoby, takže se skvěle hodí pro romantické pikniky, rodinné výlety i menší partu přátel.
  • Stylový doplněk pro cestovatele. Kempování a grilování jdou ruku v ruce s moderním designem, takže svůj gril můžete sladit s dalším vybavením a užít si opravdu stylový odpočinek.

Tip: Abyste si vybrali opravdu ten nejlepší gril pro vaše cestování, připravili jsme pro vás kompletního průvodce výběrem přenosného grilu, který zodpoví všechny vaše otázky.

Ideální gril do kempu nebo přírody

Grilování na cestách má nejen v Evropě bohatou tradici – pokud jste někdy trávili dovolenou v kempu na pobřeží, jistě jste narazili na skupinky hodující na nejrůznějších pochoutkách z grilu. Takovou pohodu si můžete dopřát taky, stačí k tomu zvolit ten správný gril na cesty.

Přenosný gril na dřevěné uhlí

Dřevo nebo dřevěné uhlí je snadno dostupné, seženete ho téměř na každé čerpací stanici i v samotných kempech. Taky se s ním snadno pracuje a pro mnoho lidé jsou právě grily na dřevěné uhlí synonymem grilování, protože pokrmům dodávají typickou vůni a chuť.

U cestovních grilů na dřevěné uhlí ale může být problém s kouřem, který bude obtěžovat vaše okolí. Taky musíte řešit, co se zbývajícími uhlíky a náročnější může být i to, jak vyčistit gril bez vody. Po použití bývá gril znečištěný od sazí, takže jeho převážení je trochu oříšek.

Cestovní plynový gril

Plynové grily jsou pro grilování na cestách skvělá alternativa. Jako zdroj tepla používají plynovou kartuši. Ta samozřejmě zabírá další místo v batohu nebo kufru auta, na druhou stranu nejste závislí na tom, zda se vám podaří sehnat palivo na grilování.

Výhodou plynového grilu na cesty je také to, že je rychle připravený k akci a neobtěžuje vaše sousedy kouřem. Naopak nevýhodou mohou být větší rozměry plynového grilu, ale nemusíte se bát, do auta nebo karavanu jej sbalíte snadno.

Elektrický gril na cesty

Kompaktní elektrický gril představuje skvělou volbu pro ekologické grilování v přírodě, grilování je čisté a snadné. Na druhou stranu jeho velkou nevýhodou je ale nutnost mít neustále k dispozici elektrickou přípojku. Elektrické grily se perfektně hodí pro rychlé grilování, můžete je používat nejen pro grilování v kempu, ale klidně na balkoně vašeho bytu.

Počítejte ale s tím, že rozměry elektrického grilu na cesty vám vystačí tak akorát na večeří pro malou rodinu, na velkou grilovačku s přáteli zvolte raději jinou variantu.

Tip: Jestli patříte k těm, kdo si rádi dopřávají dlouhé túry a spoléhají se při cestování jen na své nohy, rozhodně byste měli vyzkoušet BioLite Campstove, který představuje kompletní kuchyňský systém pro použití v přírodě. Stačí v lese nasbírat dřevo nebo šišky a můžete grilovat, vařit vodu na kávu nebo dokonce vytvořit elektřinu pro nabití telefonu. Tento moderní pomocník vám ukáže úplně novou úroveň venkovního vaření!

Co vám nesmí chybět při grilování mimo domov

Zvolit ten nejlepší přenosný gril na cesty je ale jen první krok k vašemu pohodovému grilování na cestách. Abyste si kempování a grilování mohli užít opravdu naplno, zaměřte svou pozornost i na příslušenství, co si vzít na grilování v kempu.

  • Základní grilovací náčiní. Kleště nebo obracečka (nebo obojí) jsou nepostradatelným pomocníkem při grilování na zahradě i mimo domov.
  • Štětec na potírání. Toto není úplně nezbytné grilovací náčiní, ale pokud si chcete dopřát opravdové lahůdky, mohl by se vám hodit na marinádu nebo olej.
  • Teploměr na grilování. Jednoduchý vpichový teploměr je nezbytný, pokud si při grilování chcete být jistí, že má maso bezpečnou vnitřní teplotu a nezpůsobí vám tak nepříjemné zažívací potíže.
  • Zapalovač a podpalovače. Pokud jste se rozhodli pro přenosný gril na dřevěné uhlí, pak se ujistěte, že v něm vždy snadno rozděláte oheň.
  • Jednorázové hliníkové misky. Odkapávací hliníkové misky vám pomohou nejen ochránit cestovní gril před nečistotami, ale můžete je použít také při grilování zeleniny nebo sýrů.
  • Čistící kartáč na gril a papírové ubrousky. Grilování při stanování v přírodě může být komplikované kvůli ztíženému přístupu k vodě. Proto by vám neměly chybět papírové utěrky a nezapomeňte ani na kartáč na čištění roštu. Jen na dobře očištěném grilu připravíte opravdu lahodné jídlo.
  • Sáček na odpadky. Při grilování v přírodě je jednou z hlavních zásad nenechávat po sobě nepořádek. Takže dostatek sáčků na odpadky se rozhodně hodí.
  • Chladící taška nebo box. Při grilování na cestách může být problém s udržením masa a dalších ingrediencí v bezpečné teplotě. Chladící tašku doporučujeme použít  horkých dnech i při nakupování masa pro domácí grilování.
  • Oblíbené koření a BBQ omáčky. Ani při grilování na cestách se nemusíte vzdávat svých oblíbených chutí – prostě si jen sbalte své oblíbené koření nebo grilovací omáčku do menší dózy a užívejte si ty nejlepší pochoutky kdykoliv.

Jak přepravovat gril do kempu nebo do přírody

Při grilování mimo domov můžeme mít problém s nedostatkem místa při balení všech nezbytných propriet. Grily do kempu naštěstí bývají dostatečně kompaktní, takže je snadno naložíte do auta. Aby byl váš cestovní gril opravdu v bezpečí (a zároveň jste ochránili další věci naložené v kufru auta), rozhodně se vyplatí pořídit si ochranný obal přímo na váš typ grilu.

Pokud plánujete grilování v karavanu, pravděpodobně máte k dispozici dostatek místa i pro větší grily. V takovém případě si klidně můžete dopřát komfort grilu s podstavcem, jako je např. Weber Traveler. Podstavec snadno složíte a uskladníte v rohu karavanu nebo pod postelí.

Zásady bezpečnosti při grilování venku

Pokud jste se rozhodli pro grilování v přírodě, rozhodně se zaměřte i na bezpečnost. A ta se týká nejen nebezpečí vzniku požárů, ale také vašeho zdraví. Dodržovat hygienu při grilování na cestách může být náročné, ale zdravotní komplikace vám mohou opravdu znepříjemnit volné dny.

Takže jak grilovat v přírodě a neohrozit sebe ani ostatní?

  • Grilujte pouze na povolených místech. Vždy se informujte u provozovatele kempu nebo si pročtěte místní pravidla, zda a kde je grilování povoleno. Toto platí zejména při grilování na cestách v zahraničí, kde mohou být postihy velmi přísné.
  • Dodržujte minimální vzdálenost od stanu a dalších objektů. Gril by měl být minimálně 2–3 metry od stanů, přístřešků, stromů a hořlavých materiálů.
  • Nestavte gril na nerovném nebo hořlavém povrchu a zajistěte jeho stabilitu. Ideální je rovná, stabilní plocha z betonu, štěrku nebo písku.
  • Mějte vždy po ruce prostředky na hašení. Může to být voda, písek nebo hasicí sprej, ale ujistěte se, že jste připravení na nečekané vzplanutí.
  • Nikdy nenechávejte gril bez dozoru. Zvlášť pokud jsou poblíž děti, zvířata nebo hořlavé předměty.
  • Nerozdělávejte oheň za větrného počasí. Vítr může rozfoukat jiskry a způsobit požár.
  • Nepoužívejte nevhodné podpalovače. Vyhněte se benzínu, alkoholu nebo jiným hořlavinám – používej pouze určené podpalovače.
  • Zamezte dětem přístup k rozpálenému grilu. Učte děti bezpečnému chování v okolí grilu a nenechávejte je bez dohledu.
  • Pokud grilujete u obytného vozu nebo pod přístřeškem nezapomeňte větrat. Zabráníte tak nahromadění kouře nebo nebezpečných plynů, jako je oxid uhelnatý.
  • V případě sucha nebo zákazu rozdělávání ohňů grilování vynechejte. V letních měsících sledujte výstrahy hasičského záchranného sboru a příslušné vyhlášky.
  • Respektujte ostatní kempaře. Negrilujte v těsné blízkosti jiných stanů, neobtěžujte kouřem a dodržujte noční klid.

Další způsoby, jak grilovat v přírodě

Cestovní gril není jediný způsob, jak si dopřát pochoutky s vůní a chutí ohně. Vyzkoušejte vaření na ohni místo grilu! Samozřejmě opékané špekáčky jsou klasika, ale na ohni si můžete připravit i mnohem zábavnější dobroty – stačí k tomu mít to správné vybavení.

Za vyzkoušení rozhodně stojí outdoorový litinový hrnec Lodge, který je určený pro přípravu jídla přímo v ohni. Hrnec má praktické nožičky, takže pod něj snadno nahrnete rozžhavené uhlíky (a další můžete dát také na poklici se zvýšeným okrajem). Díky tomu si při kempování a grilování můžete uvařit jakoukoliv polévku, poctivý guláš nebo dokonce upéct chleba.

Jednoduché recepty na gril pro kempování

Na dovolené se málokomu chce trávit dlouhé hodiny při přípravě jídla – i když s sebou máte ten nejlepší přenosný gril na cesty. Ale i za pár minut si můžete připravit lahodná jídla, která z vás snadno udělají krále venkovní kuchyně.

Spoustu inspirace najdete v našich video receptech. Za tým Grilování.cz doporučujeme například tyto:

×

Splátková kalkulačka ESSOX

99 %