Odpovědi na nejčastější dotazy k americkému litinovému nádobí Lodge

Moje nová pánev je v některých místech hrubá. Je to normální?

Ano. Je to výsledek metody odlévání „poloztracená forma“ neboli "písková forma". Používáním a dalšími ošetřeními zapečeným jedlým olejem (tzv. "seasoning") se povrch pánve postupně zjemní. Na rozdíl od jiných typů kuchyňského nádobí se litinová pánev Lodge používáním postupně zlepšuje. 

[banner-1]


Jsou nějaké pokrmy, které by se v litinové pánvi připravovat neměly?

Pokrmy, které jsou výrazně kyselé (např. fazole, rajčata, citrusová šťáva atd.), by se v litinové pánvi neměly připravovat, dokud se v pánvi nevytvoří kvalitní "seasoning". Vlivem vysoké kyselosti těchto potravin se vrstva vytvořená "seasoningem" naruší a pokrmy ztratí barvu a budou mít kovovou pachuť. Počkejte, dokud se kvalitní "seasoning" na pánvi nevytvoří, a teprve poté můžete tyto potraviny na pánvi připravovat. 


Jak vlastně s litinovým nádobím Lodge pracovat?


Je na nádobí Lodge záruka?

Ano, standardní 2 roky. Jelikož je litinové nádobí vlastně slévárenský výrobek (odlitek) s obnovitelným přírodním povrchem ("sesoning"), oprávněné reklamace na nádobí Lodge vlastně nejsou. Povrchová úprava, tzv. "seasoning" je přírodní a obnovitelná vrstva jedlého oleje a nepodléhá žádné záruce. (Je to stejné jako např. vosk nanesený na skluznicích lyží.) Kvalitní "seasoning" je současně i pojem pro kontinuální proces během celé doby používání a údržby nádobí. První základní vrstva "seasoningu" z výroby, je benefit pro zákazníka, aby mohl nádobí po vybalení okamžitě používat. Ale opravdu kvalitní "seasoning" se bude tvořit postupně. Čím více se nádobí používá a správně udržuje, tím lepší bude vrstva "seasoningu". 

[banner-2]


Jsou nesmaltované litinové produkty Lodge vyráběny v USA?

Všechny odlévané litinové produkty Lodge ošetřené tzv. "seasoningem" a produkty z uhlíkové oceli ošetřené "seasoningem" se vyrábí v USA. Příslušenství Lodge je vyráběno v různých zemích, některé v Americe, jiné v zámoří. Veškeré předměty, které Lodge vyrábí a prodává, jsou pod neustálou kontrolou interního oddělení Lodge pro zajištění kvality.


Jak se má litinové nádobí Lodge mýt a udržovat?


Jak se určuje průměr nádobí Lodge?

Měříme z vnější strany okraje přes vrch nádobí, ne spodní část. Upozorňujeme, že číslo položky se může od skutečné velikosti lišit. Například L10SK3 není pánev o velikosti 10", ale 12". Číslice 10 v číslu položky zůstala z doby, kdy se litinové hrnce a pánve měřily v USA tak, aby odpovídaly očísleným okům na sporáku. Pánev L10SK3 byla pro oko na sporáku číslo 10.


Jaký je rozdíl mezi ocelí ošetřenou "seasoningem" a litinou ošetřenou "seasoningem"?

Produkty Lodge z oceli ošetřené "seasoningem" jsou vyrobeny ze 100% uhlíkové oceli. Litinové pánve se odlévají ve formách a ocelové pánve se pak vyrábí otáčením a vtlačováním a mohou tak být lehčí a tenčí než litinové pánve. Ocel ošetřená "seasoningem" se zahřeje a ochladí rychleji než litina. Litinové produkty mívají většinou integrované rukojeti, ocelové pánve pak mívají přikované rukojeti. Výrobky z oceli i z litiny ošetřené "seasoningem" jsou ve slévárně předem ošetřeny stejným sójovým olejem, a oba druhy se vyrábí přímo v USA.


Jsou silikonové produkty značky Lodge bez BPA?

Ano. Všechny silikonové produkty značky Lodge jsou od dodavatelů certifikované s tím, že neobsahují ani BPA (Bisfenol A), ani ftaláty.


Jak probíhá výroba litinového nádobí Lodge?


 Jak se používá dvoudílná litinová multifunkce Lodge "Cook-It-All" ?


Na mém litinovém nádobí Lodge se objevila rez. Co s tím?

Rez se vytváří, pokud je nádobí dlouho vystaveno působení vlhka. Rez ale není nijak nebezpečná. Pokud necháte pánev ve dřezu, aby se odmočila, dáte jí do myčky, nebo ji po umytí hned důkladně neosušíte, zrezaví. Rez se vyskytne i tehdy, pokud skladujete nádobí v prostředí, kde se vyskytuje vlhkost, tj. venku, ve skříňkách blízko myčky, nebo ve skříňkách bez dvířek ve vlhké místnosti.


 

×

Splátková kalkulačka ESSOX

97 %